Молитва матери Священна! Хананеянка.стих по теме Библии, автор Камаскина Светлана

Цитировать · 182 days ago · 0 людям понравилось ·

Молитва матери Священна! Хананеянка, стих по теме Библии,/Церковь Пятидесятников/ /автор Камаскина Светлана/ / Ев. Матфея,15гл. - с 22-28стихи/ /..И вот женщина Хананеянка,..кричала Ему -...- Помилуй меня, Господи!Сын Давидов!Дочь у меня жестоко беснуется!.. Но Он не отвечал ей ни слова.И ученики Его, приступив,просили Его - ".. - Отпусти её, потому что - кричит за нами"... Он же сказал в ответ - "...- Я послан только к погибшим овцам Дома Израилева".. А она, подойдя, кланялась Ему и говорила - ...Господи! Помоги мне!.. Он же сказал в ответ - - Не хорошо взять хлеб у детей и бросить псам.. Она сказала - ...так, Господи! но и псы едят крохи, которые падают со стола господ их. Тогда Иисус сказал ей - "...- О, женщина! Велика вера твоя!Да будет тебе - по желанию твоему!" Аминь! И исцелилась дочь её в тот час.

Эта публикация была размещена на Либмонстре в другой стране и показалась интересной редакторам.

Полная версия:: https://library.by/portalus/modules/samizdat_poetry/readme.php?subaction=showfull&id=1602370585&archive=&start_from=&ucat=&

Contacts
Watch out for new publications: News only: Chat for Authors:

About · News · For Advertisers · Donate to Libmonster

Russian Libmonster ® All rights reserved.
2014-2021, LIBMONSTER.RU is a part of Libmonster, international library network (open map)
Keeping the heritage of Russia

LIBMONSTER NETWORK ONE WORLD - ONE LIBRARY

US-Great Britain Sweden Serbia
Russia Belarus Ukraine Kazakhstan Moldova Tajikistan Estonia Russia-2 Belarus-2

Create and store your author's collection at Libmonster: articles, books, studies. Libmonster will spread your heritage all over the world (through a network of branches, partner libraries, search engines, social networks). You will be able to share a link to your profile with colleagues, students, readers and other interested parties, in order to acquaint them with your copyright heritage. After registration at your disposal - more than 100 tools for creating your own author's collection. It is free: it was, it is and always will be.

Download app for smartphones